Site Loader
Get a Quote
İstanbul - Türkiye

Giriş Bu Belgeler olmadan Sürmeyin kazamagduriyet.com/

(1) Geçerli ehliyet

Araç tescil belgesi (Form 23)
Geçerli aracın sigorta sertifikası
İzin ve aracın uygunluk belgesi (sadece nakliye araçlarına uygulanır)
Kontrol Sertifikası Altındaki Geçerli Kirlilik Üniformalı bir polis memuru tarafından talep üzerine

2) Yol Kuralları

Genel Kurallar İki yönlü bir yolda Sol Tutun.

Sola Dönüşte, girdiğinizden olduğu gibi ayrılıyorsunuz. Sağa döndüğünde, yolun merkezine giriyorsun.

Yol kavşaklarında, kavşaklarda, yaya geçitlerinde ve yol köşelerinde Yavaşlayın. Trafiğin düzenlenmediği bir ana yola giriyorsanız, sağdan geçen araçlara yol açın.

El Sinyali Sinyalleri belirli zamanlarda gereklidir. Yavaşlarken, sağ kol avucunuzu aşağı doğru uzatın ve yukarı ve aşağı çevirin; dururken, ön kolunuzu aracın dışına dikey olarak kaldırın; Sağa dönüş yaparken ya da şeridi sağa doğru değiştirirken, sağ kolunuzu dümdüz dışarı, avuç içi öne doğru uzatın; Sola dönerken veya şeridi değiştirirken, saat yönünün tersine yönde.

Arkanızda aracın sollanmasına izin vermek için, sağ kolunuzu yarı dairesel hareketle geriye ve ileriye doğru çevirin. El Sinyali Sol Yön Göstergeleri Eller bekarları yerine ve her iki durumda da her iki durumda da yön göstergeleri kullanın. İki Wheeler Sürücüsü için Kask Takmak yasal bir zorunluluktur. Kask ISI standartlarına uygun olmalı ve ISI işaretini taşımalıdır. Kask, bir aksilik durumunda kafanız için bir kalkan görevi görür. Bireysel güvenliğiniz için tasarlanmıştır ve yasal kovuşturmayı önlemek için bir kapak değildir. Tam güvenlik için kayışı doğru şekilde bağlayın, aksi takdirde kaza sonucu yaralanma durumunda kask kafanızdan kayabilir. (Türban giyen Sihler kask kullanmaktan muaf tutulur).

Yol geçidine veya yakınına veya bir tepenin üstüne veya bir patikaya park etmeyin; bir trafik ışığına veya yaya geçidine çok yakın; ana yol üzerinde veya yoğun trafiğe sahip bir yolda; tıkanmaya neden olmak için park halindeki başka bir aracın önünde veya karşısında; beyaz çizgileri olan yollarda; bir otobüs durağı yakınında, okula veya hastaneye giriş; trafik işaretinin hemen yanında, böylece başkaları için engeller; bir binanın girişinde; bir yangın hidrantının yakınında, böylece ona erişimi engeller; park yeri özellikle yasak olduğunda.

Aracın Kayıt İşareti her zaman açık, okunaklı ve görünür olmalıdır. Motorlu taşıtı, arka lambalarını veya araç üzerinde güvenliği için gereken diğer ışıkları veya işaretleri engelleyecek şekilde yüklemeyin.

İzin verilen yön dışında tek yönlü bir yolda sürmeyin. Yanlış yönde tek yönlü bir sokağa geri dönmek de yasaktır.

İzin verilen yön dışında tek yönlü bir yolda sürmeyin. Yanlış yönde tek yönlü bir sokağa geri dönmek de yasaktır.

Geçiş sırasında bile yolu bölen Sarı Çizgiyi Geçmeyin. Tanımlanmış şeritleri olan yollarda şerit değiştirmeden önce uygun gösterge sinyali kullanın.

Geçmeyin Bir kavşakta ya da kavşakta yaya yaya geçidinde durduğunuzda, yolun üzerinde durduğu Stop Hattı. Hiçbir durumda sabit aracınız bu çizginin ötesinde projelendirilmemelidir.

Çekme, sadece mekanik olarak devre dışı bırakılmış veya eksik montajı yapılmış motorlu taşıtlar, kayıtlı römorklar ve yan araçlar için geçerlidir. Bunlardan başka araçlar, zamanında bozulma durumunda en yakın garaj veya benzin pompasına teslim edilmek üzere çekilebilir.

Korna’yı yalnızca gerekli olduğunda kullanın ve sessiz bir bölgede kullanmayın. Aracınıza yüksek sesle, çok tonlu veya sert ve keskin sesli kornalar veya alarmlar takmayın. Yolda susturuculu değiştirilmiş araçlar da yasaktır.

Sürücülere verilen talimatlar ya trafik düzenleyen polis memurları veya yol işaretleri ya da trafik sinyalleri aracılığıyla her zaman takip edilmelidir. Bunların ihlali bir suçtur.

Eğer aniden yavaşlarsa veya durursa çarpışmayı önlemek için önünüzdeki araçtan yeterli bir mesafe bırakın. Farklı hızlarda gerekli olan minimum frenleme süresinde size rehberlik edecek bir grafik bilginiz için sayfa 33’te verilmiştir.

Güvenlik nedenleri dışında aniden fren yapmayın.

Dağlar ve Dik Yollarda, yokuş yukarı giden araca, yokuş aşağı inen araçların izin hakkı verilmelidir. Yol yeterince geniş değilse, aracınızı yolun kenarındaki bir noktaya kadar çekin ve sürücünün ilk önce yokuş yukarı gitmesine izin verin.

Yol Onarım Çalışması devam ederken yavaşlayın ve saatte yirmi beş kilometreyi aşmayan bir hızla sürün.

Traktör ve Eşya Araçlarının Sürücüsü kiralama veya ödül için yolcu taşıması yasaktır. Bir traktörde, sürücü başka bir kişiyi taşımamalı ve bir mal aracında, sürücü kabininde izin verilen kişi sayısını geçmemelidir.

Malları motorlu taşıtlar üzerinde herhangi bir kişi için tehlike yaratabilecek şekilde taşımayın ya da yükü yükleyin, böylece mallar aracın yanından, önünden veya arkasından arkaya doğru uzanır. Herhangi bir kamu hizmet aracı tarafından patlayıcı, yanıcı veya tehlikeli maddelerin taşınması da yasaktır.

İki tekerlekli üzerinde Sadece Bir Pillion Rider taşıyın. Sürücüyü sadece arka koltukta taşımalısınız. Hiçbir sürücünün önünüzde oturmasına veya ayakta durmasına izin vermeyin (çocuklar bile değil). Bu sadece yasadışı değil aynı zamanda tehlikeli bir hal alır çünkü ani frenleme araca çarparak çocuğu veya kişiyi çarpabilir. Sürücü, kazalara yol açabilecek kadar kolay dengeyi kaybedebileceğinden, iki tekerlekli araç üzerinde eşya taşımak yasalara aykırıdır.

koltukta taşımalısınız. Hiçbir sürücünün önünüzde oturmasına veya ayakta durmasına izin vermeyin (çocuklar bile değil). Bu sadece yasadışı değil aynı zamanda tehlikeli bir hal alır çünkü ani frenleme araca çarparak çocuğu veya kişiyi çarpabilir. Sürücü, kazalara yol açabilecek kadar kolay dengeyi kaybedebileceğinden, iki tekerlekli araç üzerinde eşya taşımak yasalara aykırıdır.

Gerekenden daha uzun süre geriye doğru sürmeyin ve bunu yaparken başka herhangi bir kişi veya araç için tehlike veya rahatsızlığa yol açmadığınızdan emin olun.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da içinde alkol içeriği bulunan tonikler de dahil olmak üzere sürüş kabiliyetlerinizi zedeleyecek ilaçları kullandıktan sonra, sürmeyin.

Yol Paylaşımı Sürücüler genellikle yolların sadece onlar için olmadığını unuturlar. Bu, etraflarında sağlam bir korumaya sahip olmayan yayalar, bisikletliler, scooteristler ve motorlu bisikletçiler için yolda işleri zorlaştırabilir. Sizin özeninize ve değerlendirmenize hak kazanırlar. Diğer yol kullanıcıları hakkında daima yakından takip edin. Örneğin çocuklar beklenmedik şeyler yapabilir. Yaşlı yayalar beklediğinizden daha yavaş hareket edebilir veya çok yakın olana kadar sizi görmeyebilir veya duyamayabilir.

Yayalara Yol Verin Her zaman Güvenlikleri için tehlike varsa Yayalara Yol Verin. Çocuk veya yaşlı insanlarsa daha fazla özen gösterin. Alışveriş merkezleri, yoğun kavşaklar, okullar, parklar ve çocukların ve diğerlerinin yolu geçmeye daha fazla ihtiyaç duyduğu yerleşim alanları gibi daha fazla dikkat etmeniz gereken bazı açık yerler ve zamanlar vardır. Ayrıca, yağışlı havalarda, insanlar acele edebilir ve risk alabilir. Geceleri, yayaların, onları görmenin ne kadar zor olabileceğinin her zaman farkında olmayabileceğini unutmayın.

Malları motorlu taşıtlar üzerinde herhangi bir kişi için tehlike yaratabilecek şekilde taşımayın ya da yükü yükleyin, böylece mallar aracın yanından, önünden veya arkasından arkaya doğru uzanır. Herhangi bir kamu hizmet aracı tarafından patlayıcı, yanıcı veya tehlikeli maddelerin taşınması da yasaktır.

Park halindeki arabalara veya otobüslere yaklaşırken dikkatli olun. İnsanları arkalarından geçerken görmek veya öngörmek zordur. Özellikle dönüyorsanız, yaya geçitlerinde veya kavşaklarda yavaşlayın. Yaya geçidinde yayalara yol vermelisiniz. Bu, geçişe zamanında durmanızı sağlayacak bir hızla yaklaşmanız gerektiği anlamına gelir. Tüm yayalar geçmeye başlamadan önce bakmıyorlar. Yaklaşan ve durmaya hazır olan herkese dikkat edin. Bir yaya okulu geçiyorsa durmalısınız. Bu, hiçbir geçiş denetçisi olmasa bile geçerlidir. Tüm yayalar geçilinceye kadar durma çizgisinde durun.

Asla Zig-Zag Sürüşünde ŞımartmayınNever, Zig-Zag Driving’da şımartın, özellikle iki tekerlekli. Bu sadece sizin için tehlikeli değil aynı zamanda diğerleri için de bir tehlikedir. Motosikletlerin hızlanma gücü yüksektir. Kötüye kullanma. Gerekli olmadığında sollama. Unutmayın, daha yüksek hızda en küçük çarpışma ölümcül olabilir.

Yaya geçidinde durmuş başka bir aracı sollama. Bu sürücü göremediğiniz bir yaya için durmuş veya durmuş olabilir.

Yayalara Yol Verin Bir araba yolu gibi özel mülkiyete girerken ya da çıkarken yayalara Yol Vermelisiniz. Kimsenin gelip gelmediğini göremiyorsanız, korna çalın ve sonra yavaşça sürün.

Bisikletçiler ve Motorsikletçiler, daha büyük araçların sürücüleri ile aynı hak ve sorumluluklara sahiptir. Bisikletçiler sollama yaparken, en az bir metre boşluk bırakın. Şeridi onlarla paylaşmaya çalışma. Bisiklete binme sürücüler iki tane daha binme hakkına sahiptir. Ayrıca, arabanızdan yanmak üzereyken, kapınızı kendi yollarına açmaktan kaçınmak için bisiklete binicilere ya da scooteristlere bakın. Döngüdeki çocuklar da tahmin edilemez olabilir. Onlara çok iyi bak.

Yaklaşan Motosiklet için Güvenli Boşluk Bisikletler scooter ve motosikletler arabalardan daha küçüktür ve bu nedenle görülmeleri daha zordur. Kazaların yaygın bir nedeni, sağa dönüş yapan bir sürücünün yaklaşmakta olan bir motosikletin farkına varamamasıdır. Trafikte güvenli bir boşluk olduğu görünen, yaklaşmakta olan bir motosiklet veya bir scooter varsa olmayabilir.

Bisikletler şaşırtıcı derecede hızlı seyahat edebilir. 30 km / s olağandışı değil. Sürücüler hızlarını kolayca hafife alabilirler. Önlerini açarken kesmemeye dikkat edin.

Motosiklet kazalarının çoğu kavşaklarda meydana gelir. Dönmeden ya da kavşağa girmeden önce, orada motosiklet veya bisiklet olmadığından emin olmak için bir kez daha bakın. Motosikletçiler ve bisikletçiler, kendilerini geçen kamyonlar ve otobüsler tarafından gizlenebilirler. Yolun açık olduğundan emin olduğunuzda yalnızca büyük bir aracın arkasından sola veya sola dönün.

Büyük, ağır, dönüm araçlara dikkat edinBüyük, ağır, dönüm araçlarına dikkat edin. Böyle bir araç dönerken, aracın soluna veya sağına geçmemelisiniz. Aracınız büyük bir tornalama aracı ile bordür arasına girerse, aracınızın ezilme olasılığı vardır. Unutmayın, uzun araçlar müzakere dönüşlerinde birden fazla şerit kullanabilir.

Sollama Sollama yaparken bunu, geçmekte olduğunuz araçların sağından yapın. Önünüzdeki aracın sürücüsü sağa döndüğünü gösteriyorsa, solundan geçebilirsiniz. Ağır araçları kesmemeyi unutmayın. Yavaşlamak ve durdurmak için daha fazla alana ihtiyaçları var.

Yoldaki diğer trafiği tehlikeye atabileceğini düşündüğünüzde sollama yapmayın; öndeki yol açıkça görülmüyorsa, örneğin bir viraj veya tepenin yakınında. Arkanızdaki aracın sizi sollamaya başladığını biliyorsanız; Eğer önünüzdeki sürücü henüz onu geçtiğinizi kabul etmediyse.

150 metreden fazla ileride göremiyorsanız, bir tepe veya eğri nedeniyle veya yol daralıyorsa, sollamaktan kaçının.

Bir araç yaya geçidi, kavşak veya demiryolu geçidi üzerinde durmuşsa, sollamayınız.

Çok şeritli bir yolda, daha önce girdiğiniz şeritte bulunan trafiğe yol açmayı unutmayın.

Yaklaşan Motosiklet için Güvenli Boşluk Bisikletler scooter ve motosikletler arabalardan daha küçüktür ve bu nedenle görülmeleri daha zordur. Kazaların yaygın bir nedeni, sağa dönüş yapan bir sürücünün yaklaşmakta olan bir motosikletin farkına varamamasıdır. Trafikte güvenli bir boşluk olduğu görünen, yaklaşmakta olan bir motosiklet veya bir scooter varsa olmayabilir.

Sollanıldığında kendi aracınızın hızını arttırmayın. Bu, sürücünün sizi sollamaya çalıştığı için kafa karışıklığı yaratır.

Geceleri Sürüş Geceleri yolda daha az araba var. Bu, hiçbir şekilde güvenliğinizi artırmaz. Bunun nedeni, hızların daha yüksek olması, insanlar ve bisikletlerin görülmesinin zor olması ve diğer sürücüler veya yayalar içmiş olabilir. Yavaş sürün, daha iyi tepki verebileceksiniz. Daha yüksek hızlarda, durma mesafesi görme mesafesini aşarak kazalara neden olur.
Gece sürüş

Sürücü sığırları zamanında görmeyecek uzun farları durdurmak için ekstra görüş mesafesi için kullanışlıdır. Bununla birlikte, yaklaşmakta olan bir araç 200 m mesafedeyken farlarınızı kısa huzmeye batırmanız veya hangisi daha erken olursa, diğer aracın farlarını dayayın. Ayrıca, başka bir aracın arkasında 200m veya daha az sürüş yaparken farlarınızı dayayın.

Işıklarınızı yaklaşan trafik için azaltın
Işıklarını kıs.

Diğer araçları takip ederken ışıklarınızı kısın Sisli koşullarda yüksek huzmeli farları kullanmamaya dikkat edin, ışığınız geri yansır ve görüşü azaltır. Ayrıca gece kepçenizi kullanmayı da unutmayın. Yaklaşan trafik uzun farını alçaltmıyorsa, yolun sol tarafına bakın ve şeridinizin soluna doğru sürün. .

Hızla Nasıl Durdurulur
Hızla Nasıl Durdurulur

Hızlı durmanın en iyi yolu yavaş sürmektir. Bazen beklenmedik şeyler hızla gerçekleşir. Bir sürücü herhangi bir uyarı vermeden ara sokaktan çekilebilir. Bir yaya park edilmiş bir arabanın arkasından aniden dışarı çıkabilir. Bir kamyon yükünün bir kısmını düşürebilir. Bir scooterist veya motosikletçi bir çukura vurabilir ve düşebilir. Çok hızlı seyahat ediyorsanız, kaza yapmaktan kaçınmak zor olabilir. Aşağıdaki şemada, araçlardan biri sadece 10 km / s daha yüksek bir hızda sürüyor. Bir kamyon aniden öne doğru çeker. Her iki sürücü de aynı anda sert fren yaparsa, bir araba çarpışmayı önler, diğeri kamyona 30 km / s’de vurur. (Bu hesaplamalar ideal yol koşullarına, iyi sürücülere ve bakımlı arabalara dayanmaktadır. Bu her zaman böyle olmayabilir.)

Geçiş Hakkı Bazı kavşaklarda trafik ışıkları veya işaretleri yoktur. Bu kavşaklardan birine geldiğinizde, sağınızdaki kavşakta seyahat eden araçlara aşağıda belirtilen şekilde yol göstermelisiniz:
Yol hakkı

Kırmızı araba yaklaşmakta olan diğer araçlara yol vermek zorundadır. Ayrıca, ışıkların kesildiği kavşaklarda sağa yol vermelisiniz. Siz ve yaklaşmakta olan bir araç kavşakta sağa dönüyorsa, her iki araç da birbirinin önüne geçmelidir.

Geçiş Hakkı Diğer sürücüler size yol açmazlarsa, yaptıkları aynı hatayı yapmazlar. Araçlarınızı yolun kenarına doğru sürerek motorlara ve ambulanslara ateş açın. Düzenlenmeyen geçitlerde yayalara yol açın. Taşınmakta olduğunuz şeritte zaten trafiğe yol açın. Kesişme T Kavşaklarında, biten yolda seyahat eden araç, devam eden yolda seyahat eden herhangi bir araca yol açmalıdır (aksi belirtilmedikçe). Doğru kurala yol verme T kavşaklarda geçerli değildir.
Kırmızı Araba Hakkı Mavi Araba’ya Gidecek

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| TIKLA ARA | 0532 685 9701 |