Site Loader
Get a Quote
İstanbul - Türkiye

Trafik kuralları, yaya ve seyir halinde bulunan tüm sürücülerin uyması gereken ve uyulmaması halinde cezai yaptırımları olan kurallardır. Herkesin bilmesi gereken 10 trafik kuralı için hazırladığımız yazımızdan uyulması gereken en önemli kuralları öğrenebilirsiniz. Ayrıca güncel yaptırımları öğrenmek için; ”Trafik Cezaları Yaptırımları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu kurallar trafik düzeni ve güveni için vazgeçilmezdir. Ancak yaşanan trafik kazaları gösteriyor ki; günlük hayatta özellikle dikkat etmemiz gereken ve vazgeçilmezliği tartışılmaz olan bu kurallar pek çok sürücü tarafından unutuluveriyor. Türkiye’de yaşanan trafik kazaları ilgili detaylı bilgi için; ”Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Biz hem bu kuralları hatırlatmak hem de sürücü adaylarına yardımcı olmak için herkesin bilmesi gereken 10 trafik kuralı için bir liste oluşturduk. Dikkat edeceğiniz ufak detaylarla hem kendinizin hem de başkalarının hayatlarını garanti altına alabilirsiniz.

 1. Sağa Dönüşünde Yayaya Yol Verin
  Seyir halinde en çok unutulan ya da göz ardı edilen kurallardan biridir bu kural. Sağa dönüş olan yollarda karşıdan karşıya bir yaya geçiyor ise öncelik yayanın hakkıdır. Trafik ışığı hiç olmasa , sağa dönüş ışığı ile aynı anda yeşil ışık yansa da öncelik yayalarındır.
 2. Yaya Geçitlerinde Yavaşlayın
  Yaya geçitleri, ışık olmayan yerlerde güvenlik sağlamak amacıyla konulan işaretlerdir. Yavaşlama durumunda başka araçlar korna çalsa da siz yaya geçitlerinde yavaşlayın
 3. Başka Araçlarla Aranıza Mesafe Koyun
  Seyir anında her an her şey yaşanabilir bu yüzden her daim kontrolde olmakta fayda var. Özellikle kış mevsiminde önümüzdeki araçla aramızda mesafe koymakta fayda var. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde mesafeyi korursanız ani bir duruma karşı önlem almış olursunuz.
 4. Tek Yönlü Yollarda Tabelalara Bakarak İlerleyin
  Yaşanabilecek kazalara engel olmak ve trafiği kilitlememek için yön gösterici tabelaları kontrol etmek de fayda var. Araba gelmediğini düşündüğünüz bir sokağa girmeden önce tetikte olun. Bazen en ideal yol, kurallara uygun ilerlenen yoldur.

Trafiğe çıkan her sürücünün bilmesi gereken kuralları tablolalara bakarak da öğrenebilirsiniz.

 1. Sadece Gerekli Durumlarda Korna Çalın
  Sadece uyarı amaçlı olan kornalar, bazen gerekli gereksiz çalınabiliyor ve bu durum trafikte yaşanan stresi arttırabiliyor. Öndeki araç arkasına bakmadan ilerliyorsa veya oldukça virajlı bir yolda ilerliyorsanız korna çalmak gereklidir.
 2. Alkollü Halde Araç Kullanmayın
  Alkol aldıktan sonra direksiyon başına geçmek yapılabilecek en tehlikeli harekettir. Alkol alan sürücü, hem kendisi hem de araçtaki başka insanlar için riske neden olur. Dikkat ve algı bozukluğuna yol açan alkol, kazaya davetiye çıkarır. Alkol aldığınız dönemlerde bir arkadaşınızın direksiyona geçmesini rica edebilir veya gideceğiniz yere taksiyle dönebilirsiniz.

7.Hız Kurallarına Dikkat Edin, Aşırı Hızdan Kaçının
Hız sınırları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir. Arabanız elbette bu limitten yüksek bir hızla da gidebilir ama bu sınırlarının çizilmesinin bir sebebi vardır. Belirlenen hız sınırlarına uyun, kaza risklerinin önüne geçin.

 1. Kullandığınız Şeride Dikkat Edin
  Birden fazla olan şeridin olduğu yollarda sağ şeritten ilerlemelisiniz. Sol şeritler sollama yapmak ve hızlanmak içindir. Sollamayı yaptıktan sonra tekrar sağa geçmeniz gerekir. Birçok yolda en sağda da emniyet şeridi bulunur ancak bu şerit acil durumlar için gereklidir. İtfaiye ve ambulans geçme ihtimaline karşı bu şerit ihmal edilmemelidir. Kendimizi ve başka sürücüleri tehlikeye atmamak adına özenli davranmalıyız.
 2. Hatalı Sollamalardan Kaçının
  Önümüzde olan araç yavaş ilerliyor olabilir ama ortamın güvenli olduğundan emin olmadan sollama yapmamalıyız. Hasara ve ölüme sebep olan kazaların çoğunluğu hatalı sollamalardan kaynaklıdır. Gidilecek yere biraz geç gitmenin sakıncası olmayabilir ama yanlış bir zamanlama ile yapılan solla geri dönülmez sonuçlara neden olabilir.
 3. Trafik Sigortası Yaptırmayı Geciktirmeyin
  Trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bir araç sigortasıdır. Trafik sigortası kapsamındaki teminatların bir sınırı vardır. Öneri niteliğinde olan bir sigorta primi olsa da primler üzerinde sigorta şirketlerinin kendi politikaları etkilidir. Trafik sigortasının yaptırılmama gibi seçeneğimiz yok. Trafik sigortasına ister peşin ister taksit seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

Siz de seyir halindeyken tüm kuralları ilke edinmeyi unutmayın, yolculuk güvenliğini şansa bırakmayın. 10 trafik kuralından biri olan trafik sigortasına kısa zamanda sahip olabilmek için Sigortam.net’e gelin, trafik sigortası sorgulama ile en uygun araç sigortasını yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| TIKLA ARA | 0532 685 9701 |