Site Loader
Get a Quote
İstanbul - Türkiye

10 araba kazasında yaklaşık 1 kişi uykusuz sürüşten kaynaklanıyor ve genç sürücüler, 16-24 yaş arası insanlar, yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Aslında, JAMA Internal Medicine’de yapılan bir 2012 araştırmasında , tekerlekte uykulu olmanın alkol alımında neredeyse bir risk taşıdığı bulunmuştur. Sarhoşken, gençlerin arabalarının direksiyonuna geçmesine bilerek izin verecek herhangi bir ebeveyni bilmiyorum, ama birçok ebeveyn, çocuklarının uykudan mahrum kalırken araba kullanmasına izin veriyor.

Bir uyku araştırmacısı ve bir gencin ebeveyni olarak, uykulu sürüşün tehlikelerini anlıyorum, ancak birçok ebeveyn, farkında olmadan gençlerinin günlük olarak uykulu iken sürmesine izin veriyor. Gençler ABD’de uykudan mahrum kaldıkları için en yüksek risk grupları arasındadır. Sadece yaklaşık yüzde 10’luk bir oran , vücutlarının en iyi şekilde çalışması için gece başına yaklaşık dokuz saat uyku alır.

Ergen uyku kaybına birçok faktör katkıda bulunmaktadır: yoğun sosyal yaşamlar, ev ödevi, aşırı teknoloji kullanımı ve erken okul başlangıç ​​saatleri. Salt Lake City kazasında genç sürücünün okula gidip gitmediği belli olmasa da, 8:20 (kaza meydana geldiğinde), çoğu Amerikan lisesinde sınıfların başlangıcında geç olacaktı. Orta ve yüksek okullar için ABD’de ortalama okul başlangıç ​​zamanı 8:03

Daha sonra okul başlangıç ​​saatleri, motorlu araç kazalarında önemli bir azalma ile bağlantılıdır – bir bölgede% 70’e varan azalma.

Yine de, çalışmalar daha sonraki başlama zamanlarının motorlu taşıt kazalarında önemli bir azalma ile bağlantılı olduğunu göstermiştir – bir bölgede yüzde 70’e varan azalma . Pek çok ebeveynin, bu genç adamın direksiyonda uyuyakalmasından önce bir saatten fazla okula gitmesi için uykusuz bırakılan gençler yolladığını düşünmek endişe verici.

Salt Lake City Devlet Okulları dahil olmak üzere ülke genelinde, okulların bilimsel kanıtlara ve büyük sağlık kuruluşlarının okul başlangıç ​​zamanlarını geciktirmeye yönelik tavsiyelere uyup uymadıkları konusunda tartışmalar artmaktadır . Spor, okul sonrası işler, çocuk bakımı ve maliyetler üzerindeki etkiler de dahil olmak üzere, lojistik, çoğunlukla statükoyu değiştiren başlıca etkenlerdir.

Maliyetlerle ilgili olarak, okul başlangıç ​​zamanlarının ertelenmesinin, zaten böyle bir değişimin potansiyel ekonomik faydalarını dikkate almadan, zaten sarsılmış hissedilen okullara aşırı mali yük getireceği varsayılmaktadır. Bir son RAND raporu , ancak, okul ABD genelindeki kez start geciktirme büyük ekonomik faydalar sağlamaktadır neden olduğunu bulduk – bir on yıl içinde $ 83 milyar kadar; Uykulu genç sürücülerin neden olduğu uykulu sürüş kazalarının oranlarında bir azalma ile kısmen tahakkuk ettirilecek faydalar.

Bu en son çöküşün gösterdiği gibi, yolda uykusuz genç sürücülere sahip olmak gibi bir çok “gizli” maliyet var – 2,500’den fazla kişiye güç sağlamak gibi. Adolesan uyku kaybı epidemisi talebini ele almamanın maliyeti, bu epidemiyi frenlemek için yapılan çoklu çabaları, adolesan uyku kaybına katkıda bulunan ilk okul başlangıç ​​zamanları gibi sistemik düzeydeki faktörleri ele almak da dahil.

Wendy M. Troxel kar amacı gütmeyen, partizan olmayan RAND Corporation’da kıdemli bir davranışçı ve sosyal bilim insanıdır.

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| TIKLA ARA | 0532 685 9701 |