Site Loader
Get a Quote
İstanbul - Türkiye

Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu)

Tuik verilerine göre ülkemizde bir yıl içerisinde 1.200.000 ‘den fazla trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalar neticesinde yüz binlerce vatandaşımızın çeşitli mağduriyetleri oluşmaktadır. Kaza sonrası aracımızda meydana gelen değer kaybı bu mağduriyetlerin en önemlilerinden birisidir, sigortacılık konusunda gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır yaygın bir şekilde uygulanan araç değer kaybı tazminatının ödenmesi uygulaması ülkemizde de internet kullanımının artması ile birlikte daha fazla duyulmaya başlamıştır.

Trafik kazası yaptığında aracınız değer kaybına uğrar.

Bir trafik kazası sonrasında onarım gören aracın, onarımı her ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın kaybedeceği bir değer vardır, aracın kazadan önceki değeri ile onarım sonrasında elde edeceği piyasa değeri arasındaki farka araç değer kaybı denilmektedir.

Araç Değer Kaybı durumunda izlenmesi gereken yöntem:

Aracınızda meydana gelen değer kaybını çeşitli yöntemlerle tahsil edebilirsiniz, aşağıda bu yöntemlerden uygulamada en sık kullanılan iki tanesini öneriyoruz, bu yöntemlerden birincisi karşı taraftan talep etmektir, ancak olumsuz bir cevap aldığınızda mahkeme yoluna gitmek gerekir.

İkinci yöntem ise değer kaybını karşı tarafın sigorta şirketinden talep etmektir ,bu yöntemin daha pratik olduğu değerlendirilebilir, çünkü olumsuz bir cevap aldığınızda Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz, bu başvuru mahkeme sürecinin zorlukları ve masraflarına göre daha ekonomik ve basittir.


Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| TIKLA ARA | 0532 685 9701 |